almviks nytt 12
Posted 2009, September 17 - 09:37 by atmavan
Enable JavaScript in your browser to view this document as it was initially formatted. sri krsna caitanya prabhu nityananda sri advaita gadadhara srivasadi gaura bhakta vrinda hare krsna hare krsna krsna krsna hare hare hare rama hare rama rama rama hare hare
Almviks Nytt
~Nyheter på Almviks Gård~
Nr 12, Juni 2009
KO-RAPPORT Malyaharikunda
Hare Krishna! I förra numret av Almviks-nytt utlovades en liten presentation av hur donationerna till korna använts, här kommer den! Under vintern gjordes halva ladan om till lösdrift med möjlighet för korna att gå in och ut i en stor rasthage på baksidan. Ombygget gjordes ideellt av Tribanga sundara och Bhakta Tomas, och materialet bekostades med donationer. Allt som allt användes 8 178,50 för detta. (Materialet utgjordes av sådant som gångjärn, skjutreglar, plankor, tjära, färg, trallskruv, vinkelbeslag, balsamterpentin, råplåt, klyvsida, renspropp och andra exotiska föremål). Några verktyg köptes även in i och med detta: skottkärra för gödselhämtning, meterstock, skruvdragare och fogsvans för en kostnad av 899.50:-. Dessa verktyg finns förstås kvar för att använda i kornas tjänst på andra sätt i framtiden.
Vi har även fått hjälp av Ijya Bhojana från Korsnäs med att laga utgödslingen. Material för detta kostade 1000: -, och vi vill här passa på att tacka honom så mycket för att han tog sig tid att göra detta som en tjänst. 1000:- har gått till Skansen så att vi fick Lila hit (vår fjällkviga), och Bhaktin Annelie och Bhakta Bo samlade in 4782:- för inköp av vänekon Lalita (som just kalvat!), då fattades 2553:- som kommer ur den befintliga kodonationskassan. 453:- användes för att köpa specialfoder för vår oxe Leo som var sjuk och som lämnade oss förra sommaren. Vi har även köpt grimmor för 259:-, eltråd för 562:-, medicin 350:-, en samling olika produkter som tex. borstar, halsband, ryktborstar, produkter för klövarna, städprodukter etc. för 3441:-. 9 000:- kommer att gå till underhåll av de hängivna som sköter korna. Vi har även avsatt 3000: - för Bhakta Bo och Annelies resa till farm-konferens på den Ungerska Iskcon-farmen. Allt som allt har vi alltså använt 35 478: - av donationspengarna på dessa sätt. Och vi har nu i donationskassan 5 818: - kvar. Inom den snaraste framtiden planerar vi att avsätta en del av dessa för att köpa in saker som behövs vid träningen av vår ungstut Shiva, för fortsatt ombyggnad till lösdrift för de övriga korna, för att fixa en miljon små saker i ladugården, och sist men inte minst för underhåll av de hängivna som sköter korna. Vi vill förstås tacka alla er som skänker donationer till denna verksamhet, några ger mycket stora donationer och då och då får vi mystiska, anonyma brev med donationer på 25:- från någon okänd välgörare . Vi vill även tacka alla er som kommer och hjälper till på olika sätt. Praktisk hjälp tages alltid tacksamt emot (har någon lust att komma och måla lite på vår lada så är det välkommet!). Det verkar som om kobeskyddet på Almviks gård går mot ljusare tider. Som många av er redan känner till så finns nu även e-nyhetsbrevet ”Ko-nytt”. Brevet har redan över 250 mottagare och har fått god respons. Om du inte fått detta men vill ha det, så skicka vänligen ett meddelande till kobeskydd@almviksgard.se, så dyker nästa brev upp i din e-post-brevlåda (det är förstås kostnadsfritt). I Ko-nytt kan man läsa om vad som händer kring korna här på Almvik och även få läsa mer om kobeskydd ur olika aspekter. Jaya Govinda!
BOKDISTRIBUTION LabangalatikaSevini
Vi har länge haft en önskan om att Almviks gård ska ta aktiv del i distributionen av Srila Prabhupadas böcker. Efter att Prabhupada Carana anmält sitt intresse och jag lyckats ta reda på hur vi får tillgång till böckerna har vi lagt upp ett litet lager med svenska Bhagavad-Gita och Isopanisad. Vi har också tryckt upp ett gemensamt inbjudningskort för Almviks gård, Hare Krishna center och Govindas. Starten var en dag som enligt Smita Krsna Maharaja var lyckobringande för att påbörja nya projekt. Sriprada har ordnat så att Prabhupada Carana kunnat överlåta sin tempeltjänst till de andra hängivna och åka ut på sankirtan en dag i veckan de senaste två veckorna. Han rapporterar hur nöjd han har varit för möjligheten och hur tillfredställande det är att dela med sig av Bhagavad-Gitas visdom. Även vår gästande brahmacari, Dina Dayal, tog tillfället i akt en dag att gå ut med lite böcker. Vi hoppas att sankirtan ska bli en stabil del av Almviks program och tar tacksamt emot läsarnas välsignelser för att vi ska kunna vara en aktiv del i Herren Caitanyas sankirtanrörelse och på så vis nå våra medmänniskors hjärtan och låta Prabhupada plantera fröt till hängiven tjänst där.
Om någon av er känner sig manad att göra ett försök som bokdistributör är ni välkomna att kontakta mig
BESÖK AV NARAYANI
red
I mitten av maj fick vi på Almvik besök av Narayani mataji, en äldre lärjunge till Srila Prabhupada. Hon gav flera klasser ur Srimad Bhagavatam samt extra föreläsningar med teman ”Drottning Kuntis böner” och ”Minnen av Srila Prabhupada”. Hennes föredrag var genomsyrade av vikten av att vara ödmjuk. Hon gav flera exempel på hur Srila Prabhupada visade sin ödmjukhet. Ett exempel var när Srila Prabhupada kom på besök med en grupp lärjungar-sanyasis till en lärd man. Han frågade då: vem är ledare bland er? ”As you like”- ”som du vill” svarade då Prabhupada...
NYTT FORUM SarasvatiGopi
Hare Krishna! Jag har startat ett nytt projekt på internet, ett diskussionsforum som heter ”Hare Krishna i Sverige”. En tanke bakom det var att ha ett samlat forum för alla tempel och centra i Sverige och att ha levande diskussioner. Jag välkomnar alla att ta del i detta projekt! Vi behöver flera aktiva personer som gillar att skriva, dela med sig, diskutera, predika! Adressen till forumet är www.harekrishna.forum24.se
SKOLBESÖK Astasiddhi
I april månad besökte 9 elever från Järna Naturbruksgymnasium Almviks Gård med sin lärare Hans Sedemark. Hans har varit på Almvik en gång tidigare med en av sina klasser. Jag tog uppdraget att ta hand om eleverna. Jag välkomnade dem utanför tempelingången. Vi började vårt 3timmars program med en liten bhajanstund i tempelrummet. Atmavan, Prabhupada Caran och Janmanalayas familj bildade bhajangrupp med mig. Jag berättade lite kort om Hare Krishna-mantrats betydelse, Gudsgestalterna och Srila Prabhupada. Gruppens lärare satt med slutna ögon under vår sång, och såg ut att vara försjunken i meditation! Därefter gick vi till Panca-Tattva-rummet. Vi satte oss i ring, och jag började berätta om vår andliga tradition. Väldigt snabbt började eleverna ställa frågor, och vi hade intressanta och givande samtal, bl.a. om själens natur och huruvida våra barn tar upp vår andliga väg frivilligt. Sedan gick vi till prasadamrummet, där det serverades te, almviksbröd och mahaburfi, som alla tyckte mycket om. Anjaneya tog sedan emot oss i växthuset, men eftersom eleverna kom så tidigt på våren, fanns det inte så mycket odlingar att visa upp. Anjaneya förklarade, att han inte eldar i växthuset, utan skyddar den första, tidiga lilla odlingen med extra plastväggar. Vi fick skynda vidare för att hinna till vår avtalade tid med Annelie i ladugården. På vägen dit hann vi också titta in hos Srivatsa i bageriet. Bageriet med sitt goda bröd är alltid mycket omtyckt av våra besökare. I ladugården gjorde Annelie en fin liten presentation av vårt kobeskydd, och berättade bland annat, att kon enligt vedisk tradition ses som en av våra 7 mödrar, eftersom hon ger oss av sin mjölk.
I slutet av deras studiebesök talade läraren om för mig, att han i fortsättningen planerar att komma med samma klass 2 gånger, dvs under elevernas första och sista år av den 3- åriga studietiden. Detta ser vi fram emot. Hans Sedemark föreslog också, att vi borde sätta upp solceller på tempeltaket, för att få solenergi till tempelbyggnaden. Ett gott råd, som vi borde ta till oss. Det är glädjande, att vi får en del besök, trots att vårt tempel ligger undangömt i skogen, utan offentliga förbindelser, och vi just nu inte gör mycket för att locka hit gäster heller. Men det kan ändras i framtiden, Labangalatika har ordnat enkla, men trevliga nya inbjudningskort. Om någon vill dela ut dessa, vänd er till henne!
DAGIS red
I februari har vi fått en liten ”förskola” på Almvik. Radhika har köpt material, målat om och inrett i pysselrummet. Dagiset fick heta ” Krishna Balaram dagis”. Radhika med hjälp av Paramesvari har aktiviteter för barn över tre år i tre och en halv timme varje vardag. De brukar vara ute och promenera, äta mellanmål, läsa böcker, sjunga sånger, pyssla, rita och umgås. Barnen får dessutom lära sig böner, sånger och att göra små offringar till Krishna. Gruppen har varit på flera utflykter bla till Torekällberget, Korsnäs, Yngern och till och med Mariefred för att åka ångtåg. Barnen är verkligen glada och nöjda att vara på Krishna Balaram dagis. Vi vill passa på att tacka Radhika och Parameshvari för det arbete de har gjort under vårtemininen! Det var verkligen uppskattat av alla föräldrar!
NY KVIGA red
Lördagen den 30 maj fick vår väneko Lalita en liten flickkalv, en kviga med andra ord. Hon föddes mitt på en solig sommardag! Lilla kvigan är vit med bruna fläckar. Mamman och bebisen mår bra! Kvigan har av farmrådet fått namnet Gopi.
25-AN red
Torsdagen den 16 maj kl. 23.30 föddes det tjugofemte barnet på Almvik! Malyaharikunda och Tribanga Sundara fick en liten kille på 3490 gram! Storasystrar Satya, Vrinda och Lilarani är så stolta över sin lillebror som har fått heta Nila Sundara. Ett stort grattis!
ALMVIK FESTIVAL atmavan
6-10juli Välkomna till en ny sommarfestival på Almviks Gård! Vi har infört ett tema i år: Priti Laksanam – Symptom på kärlek, och alla föreläsningar och program kommer att vara kopplade till detta ämne. Vi tror att detta kommer göra det lättare för åhörare att kunna bära med sig så mycket som möjligt från de olika seminarierna. Föreläsare i år är: Smita Krsna Swami, Dhanesvara Dasa, Ratna-Bhusana-Bhusana Dasa, Jaya Bhadra Dasi, och Rupa Manjari Dasi. Vi kommer även ha båttur för Panca Tattva, Yoga klasser, aktiviteter för barn och förstås kirtan, bhajan och prasadam. Ratha Yatra är på lördagen den 11e. Ni är välkomna på en föreläsning, en dag eller hela veckan. Anmäl er gärna innan, speciellt för gästrum. Så förbered er på en mycket hjärtlig festivalvecka med samtal och funderingar kring det innersta i denna väg vi tillsammans vandrar, bhakti yoga – kärlekens väg! Det finns möjlighet att sponsra prasadam, exv en lunch, för alla hängivna under veckan, och det finns förstås obegränsat med tjänstmöjligheter. För mer info titta in på www.almviksgard.se eller maila info@almviksgard.se.
“My mind ever longs for the opportunity to hear the music of the mridanga. Upon hearing the kind of kirtana ordained by Lord Gauracandra, my heart dances in ecstasy.” (Saranagati of Bhaktivinode Thakur)
Almviks Gårds gästrum
80 kr/person + lakan 20 kr
w w w . a l mv i k s g a r d .s e g u e s t h o u s e @ a l m v ik s g a r d . s e
Kommande
6 - 10 juli Almvik Sommar festival 11 juli Ratha Yatra
publicerad av atmavan & sarasvati gopi © almviksgard.se
almviks gård 153 95 järna telefon 08-551 520 50 e-post: info@almviksgard.se www.almviksgard.se pg: 836846-6